Karnawał z Kucharkiem – pyszne, imprezowe dania
Karnawał, czyli nasze staropolskie Zapusty, zaczyna się zaraz po Trzech Królach i kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Zimowe mroki i mrozy przez stulecia nie powstrzymały naszych przodków od dobrej zabawy, tańców, maskarad i balów. Na przekór zimie, ciemności i sezonowej hibernacji – początek roku wydaje się być idealnym czasem na duże imprezy i bardziej kameralne potańcówki. Od kilku lat wyraźnie rysuje się trend domówek – spotykamy się w gronie najbliższych przyjaciół, w towarzystwie których czujemy się swobodnie i niezobowiązująco, włączamy ulubioną muzykę, otwieramy wino, serwujemy smakowite przystawki i bawimy się, dopóki nogi nie odmówią nam posłuszeństwa. Sporą popularnością cieszą się też przebierane imprezy tematyczne – lata 20′ i Wielki Gatsby, barwne, hippisowskie lata 70′, neonowe wczesne lata 80′ w klimatach gorączki sobotniej nocy czy klasyczne, eleganckie bale maskowe.
Obok strojów i odpowiednio dobranej muzyki, nieodłącznym elementem domowych karnawałowych potańcówek są energetyczne ciepłe i zimne przekąski. Mamy dla Was kilka propozycji czym ugościć przyjaciół, by dopisywał im dobry humor, nie opuściły siły do szalonej zabawy, a karnawał w domu przeszedł do historii, jako najlepsza impreza roku.
Nasze pożywne, pyszne dania na ciepło, takie jak na przykład ziemniaki faszerowane po włosku, przygotujesz bez większego nakładu pracy i czasu, z ogólnie dostępnych składników. To proste, aromatyczne danie z dodatkiem zielonych i czarnych oliwek oraz pełnych śródziemnomorskiego słońca suszonych pomidorów, doprawiliśmy przyprawą do ziemniaków i frytek Kucharek. Mieszanka została skomponowana specjalnie pod kątem dań bazujących na pozornie zwyczajnych kartoflach i świetnie sprawdza się także jako dodatek do frytek, placków i zapiekanek ziemniaczanych. Ziemniaki faszerowane po włosku najpierw gotujemy w łupinach, potem nadziewamy odpowiednio przygotowanym farszem, a na końcu zapiekamy, co pozwala uniknąć nerwowego zaglądania do piekarnika i sprawdzania czy są już odpowiednio miękkie.
Przyprawa do ziemniaków i frytek Kucharek równie dobrze odnajduje się jako dodatek do słodkich ziemniaków, czyli batatów, oraz innych warzyw korzeniowych. Jeśli szukasz odrobinę bardziej wyszukanego przepisu na karnawał, może spodobać się się nasz pomysł na pieczone bataty z warzywami i serem feta. Bataty, zwane też patatami, zyskują na popularności, jako alternatywa dla bardziej powszechnego ziemniaka. Ich delikatnie słodki smak, przyjemny aromat i soczystość powodują, że chętnie sięgamy po nie przygotowując codzienny obiad i większe przyjęcie.
Bataty w kuchni są dosyć uniwersalne – można a nich przyrządzić zarówno dania wytrawne, jak i słodkie. Dobrze komponują się z mlekiem kokosowym i orientalnymi przyprawami, a prosta wersja batatów faszerowanych idealnie pasuje do karnawałowego menu. Dodatkową ich zaletą jest całoroczna dostępność i niewygórowana cena. W naszym przepisie bataty nadziewamy czerwoną cebulą, pieczarkami, pomidorkami koktajlowymi, szpinakiem, ciecierzycą i serem feta. Aromatu dodaje im świeża kolendra, a papryczka chilli lekko podkręca ostrość. Takie danie z pewnością zachwyci wegetarian i wszystkich dbających z zdrową dietę.
Na wszystkich imprezach dużą popularnością cieszy się fast-food, co niekoniecznie jednak musi oznaczać ciężkie, niezdrowe, tłuste dania. Fajną, lekką i bardzo smaczną opcją będą na pewno burgery rybne z sosem tatarskim i papryczkami jalapeño. Danie nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych, pozwala wykorzystać dowolną, ulubioną rybę (polecamy mintaja lub dorsza), a doprawione czosnkiem, suszonymi pomidorami i przyprawą do ryb i owoców morza Kucharek, zawsze wyśmienicie smakuje. Starannie skomponowana mieszanka ziół, przypraw i suszonych warzyw sprawia, że każda ryba nabiera charakteru i wyrazistego smaku, a dobrze doprawione rybne burgery podane z sosem tatarskim i papryczkami jalapeño mają dużą szansę stać się hitem tegorocznego karnawału.
Poszukującym bardziej tradycyjnych smaków proponujemy sprawdzony przepis na domowe burgery z wołowiny. Burger wołowy sam w sobie nie jest daniem skomplikowanym, ale jeśli ma odnieść sukces – wymaga odpowiedniego doprawienia. Optymalny efekt smakowy uzyskaliśmy wykorzystując przyprawę do mięs Kucharek, w połączeniu z prażoną cebulką Prymat, czosnkiem i papryczką chili. Obok standardowych dodatków, jak sałata czy pomidor, podaliśmy także ogóreczki konserwowe z chili Smak, a do sosu dołożyliśmy kilka łyżek sera pleśniowego.
Na karnawałowej domówce możecie także śmiało podać cudownie ziołową, aromatyczną zapiekankę z makaronu i mięsa mielonego. Delikatne mięso mielone z indyka, doprawione przyprawą do mięs Kucharek i uduszone wcześniej z cebulą, czosnkiem i pomidorami w rosole z kury, zapiekamy z makaronem zmieszanym z przyprawą ziołową do makaronów i zapiekanek Kucharek, obficie posypanym tartym serem, przez 20 minut.
Strzałem w dziesiątkę, szczególnie zimą, są dania jednogarnkowe. Ciepła, pożywna zupa gulaszowa z kwaśną śmietaną z antrykotu wołowego na rosole wołowym Kucharek, doprawiona ognistą musztardą Prymat, na pewno rozgrzeje każdego zmarzniętego gościa, dodając mu energii i animuszu do karnawałowej zabawy.