Niedzielny obiad jak u mamy – co Polacy jedzą najczęściej?

Niedzielny obiad jak u mamy – co Polacy jedzą najczęściej?

Dobrą atmosferę w domu budują miłość i życzliwość. Znaczenie mają także drobiazgi, które po latach wspomina się z nostalgią – na przykład niezapomniane polskie obiady mamy. W żadnym miejscu na świecie niedzielny obiad nie smakuje tak dobrze, jak w domu rodzinnym. Co przygotować dla całej rodziny?

Rosół i kotlety mielone z purée ziemniaczanym

Rosół to jedna z tradycyjnych polskich zup. Jej bazę stanowi wywar mięsno-warzywny, najczęściej z drobiu lub wołowiny. By danie było sycące, podaje się je z makaronem lub kluseczkami, niejednokrotnie wykonywanymi własnoręcznie. Jeśli chcesz wyostrzyć smak rosołu, na początku gotowania wrzuć do niego kostkę Rosół drobiowy z włoszczyzną Kucharek, Rosół wołowy Kucharek lub Rosół z kury Kucharek – przekonaj się, w której wersji smakuje Twoim bliskim najbardziej.

Z kolei sekret drugiego dania leży w idealnych kotletach mielonych. Jak je wykonać? Podczas wyrabiania koniecznie dodaj czerstwe pieczywo. Następnie ułóż kotlety na patelni luźno, aby nie stykały się ze sobą. Smaż je na gorącym tłuszczu – najlepsze będą: smalec, tłuszcz gęsi, klarowane masło lub olej.

Żurek, rolada wołowa i kluski śląskie

Śląsk słynie z regionalnych pomysłów na niedzielny obiad – wszyscy znają smak żuru śląskiego, rolady wołowej i klusek śląskich. Kompozycję uzupełnia czerwona kapusta.

Jeśli na niedzielny obiad chcesz przygotować zrazy wołowe, podczas wstępnego smażenia często obracaj mięso, a potem gotuj przez długi czas – do trzech godzin. Kluski śląskie gotuj w wodzie na średnim ogniu. Pod koniec maksymalnie zmniejsz ogień, będą wówczas delikatne. Wykorzystaj przyprawę Smak natury Kucharek, aby osiągnąć smak, który Polacy kochają od pokoleń. Uwaga! Podczas gotowania czerwonej kapusty dodaj odrobinę octu, aby zachowała swój aromat i kolor.

Tradycyjny schabowy, ziemniaki i mizeria

Na niedzielny obiad przygotuj rodzinie tradycyjne kotlety schabowe. Po zakupie mięsa wieprzowego oczyść je z fragmentów, które mogłyby być nieprzyjemne podczas jedzenia, np. żyłek. Rozbij kotlety tak, by wyszły cienkie i duże. Jeśli któryś wyda Ci się zbyt duży, podziel go na porcje.

Sekretem delikatności kotletów schabowych jest moczenie ich w mleku z solą i pieprzem – nawet przez całą noc. Przed smażeniem osusz je papierowym ręcznikiem i posyp przyprawą Kucharek. Zanim obtoczysz kotlety w jajku i bułce, oprósz z obu stron mąką. Będą soczyste wewnątrz i chrupiące na zewnątrz.

Podczas niedzielnego obiadu podaj kotlety z młodymi ziemniakami z wody i mizerią. Ziemniaki możesz też przygotować w parowarze. To sposób na zachowanie wartości odżywczych.

Pieczony kurczak, ziemniaczki i surówka

Pieczony kurczak ze złocistymi ziemniaczkami to świetny pomysł na niedzielny obiad, szczególnie gdy spodziewasz się większej liczby gości. Podaj go w wersji łagodnej: z orzechami, migdałami i rodzynkami.

Przygotowanie farszu do pieczonego kurczaka zacznij od sparzenia bakalii. Dzięki temu staną się delikatniejsze i nabiorą miękkości. Wymieszaj je z miodem. Miód to także sekret chrupiącej skórki pieczonego kurczaka. Połączony z przyprawą Kucharek, sproszkowaną papryką oraz olejem wyciągnie z potrawy to, co najlepsze: wyrazisty aromat i tradycyjny smak.

Wykorzystaj dodatkowe piętro w piekarniku, aby upiec ziemniaki pokrojone w talarki. Podlej je miodową marynatą przygotowaną do kurczaka. Niedzielny obiad wykończ surówką z kapusty: białej lub czerwonej.

Czy wiesz już, który z tradycyjnych i najczęściej przygotowywanych polskich obiadów podasz bliskim w tym tygodniu?