Pomysły na śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne to pole do popisu dla każdej pani domu. Po jakie pomysły sięgnąć na śniadanie wielkanocne? Co podać rodzinie? Zaserwuj pieczeń rzymską z jajkiem i domowym chlebem. Wypróbuj pasztet wielkanocny i nie zapomnij o jajkach faszerowanych na Wielkanoc. Sprawdź 5 najlepszych propozycji wielkanocnych!
Szybkie i pyszne wielkanocne śniadanie: jajka faszerowane
Jajka faszerowane na Wielkanoc to klasyka gatunku. Przyrządzisz je w wersji łagodnej – z majonezem i świeżym szczypiorkiem, ale również ostrej – z chrzanem lub ćwikłą. Jajka będą świetną przystawką lub dodatkiem do sałatki. Jak przyrządzić jajka faszerowane? Ugotuj jajka na twardo, przetnij na pół i wyciągnij żółtka. Włóż je do miseczki i rozgnieć z majonezem, Przyprawą do potraw smak natury Kucharek i świeżymi ziołami, np. szczypiorkiem. Taką pastę nałóż do wgłębień w ugotowanych jajkach. Całość udekoruj chrzanem, ćwikłą lub rzeżuchą.
Wielkanocne śniadanie z tradycją: pieczeń rzymska z jajkiem
Pieczeń rzymska z jajkiem świetnie sprawdzi się podczas świątecznego ucztowania przy stole. Do przygotowania pieczeni rzymskiej z jajkiem wykorzystaj łopatkę wieprzową bez kości, jajka, czosnek, cebulę, musztardę i chrzan. Aby podkreślić tradycyjny smak mięsa, zeszklij cebulę na domowym smalcu. Ziołowego charakteru nada Przyprawa do potraw Smak Wiosny Kucharek, w której znajdziesz natkę pietruszki, szczypiorek i koperek. Aby pieczeń wytrzymała przez cały okres wielkanocny, trzymaj ją w lodówce. Wcześniej jednak odlej z foremki roztopiony tłuszcz.
Pasztet wielkanocny na śniadanie
Tradycyjny pasztet wymaga chwili przygotowania, ale dla tego smaku warto poświęcić czas. Mięso i warzywa do pasztetu wielkanocnego gotuj około godziny. Pozostaw je w wywarze przez noc. Kolejnego dnia dodaj do niego bułkę. Gdy zmięknie, całość odsącz z wywaru i zmiel w maszynce. Nie wylewaj wywaru! Dla wydobycia smaku dopraw masę klasyczną Przyprawą do potraw Kucharek. Na koniec dodaj surowe jajka: żółtka oraz ubite białka. Jeśli chcesz, aby pasztet wielkanocny pozostał wilgotny, dolej do masy nieco wywaru pozostałego po warzywach i mięsie. A teraz do piekarnika!
Klasyka świątecznego śniadania: aromatyczny żurek wielkanocny
Na stole świątecznym nie może zabraknąć żurku wielkanocnego! Wykonasz go na bazie gotowej mieszanki Żurek śląski Kucharek, by był pyszny i aromatyczny. Kup lub przyrządź zakwas żytni, by zupa była tradycyjna.
Jak przygotować zakwas żytni na żurek wielkanocny?
Wykorzystaj szklankę mąki żytniej razowej, skórkę chleba razowego, dwa ząbki czosnku i przyprawy, np. Przyprawę do potraw smak natury Kucharek. Umieść składniki w słoju i zalej litrem ciepłej wody. Po wymieszaniu odstaw na trzy dni. Trzymaj zakwas w lodówce. Najlepszy żurek wielkanocny powstanie na bazie kurczaka lub łopatki wieprzowej. Włoszczyznę pokrój w kostkę. Zakwas dodaj na końcu i gotuj jeszcze przez kilka minut. Jeśli chcesz zagęścić zupę na wielkanocne śniadanie, rozpuść w niej łyżkę śmietany.
Ćwikła z chrzanem na świątecznym stole
Wędliny czy biała kiełbasa na wielkanocnym stole smakują najlepiej w towarzystwie ćwikły z chrzanem. Buraczki o mocnym, charakterystycznym smaku chrzanu to idealny dodatek także do sałatek albo śledzi. Jak przyrządzić ćwikłę z chrzanem? Ugotowane i starte na drobno buraczki połącz ze startym korzeniem chrzanu lub warzywem ze słoika. Dopraw solą, cukrem oraz sokiem z cytryny i pozostaw do „przegryzienia”. Smacznego!