Wigilia – symbolika świątecznych dań

Wigilia – symbolika świątecznych dań

Wigilia to niezwykle ciepły i rodzinny dzień, który kojarzy się z magiczną atmosferą. Na ten klimat składa się wiele elementów – obecność bliskich, piękny wystrój mieszkania, migocząca choinka, kolędy grające w tle, ale również obfita uczta z tradycyjnymi daniami wigilijnymi. Które potrawy koniecznie muszą się znaleźć na wigilijnym stole i co symbolizują? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Wigilijna zupa – barszcz czerwony z uszkami czy grzybowa?

Wigilia zaczyna się tradycyjną zupą – w większości domów jest to czysty barszcz czerwony z uszkami, jednak w niektórych rodzinach w ten wyjątkowy dzień triumfy święci zupa grzybowa. Tej pierwszej przypisuje się bogatą symbolikę – ma zapewniać domownikom urodę i długowieczność, natomiast zupa grzybowa gwarantuje zdrowie, siły witalne oraz trzeźwość umysłu. Może więc warto serwować obie pozycje, by cieszyć się wszystkimi darami losu. Pamiętaj jednak, że Twoje zupy muszą być przygotowane z najwyższą starannością, by wydobyć z nich pełnię smaków. Przepisem na sukces jest dodanie perfekcyjnie zbilansowanej zupy grzybowej oraz barszczu Kucharek, dzięki którym zadbasz o harmonię aromatów.

Ryba na kilka sposobów – obowiązkowe potrawy na Wigilię

Po barszczu czerwonym z uszkami i grzybowej czas przejść do konkretów. Na wigilijnym stole królują ryby – karp po polsku lub smażony, ryba po grecku czy śledzie to tylko kilka podstawowych propozycji, bez których ciężko wyobrazić sobie święta. Symbolika ryb w tym kontekście jest bardzo bogata – po pierwsze, ryba jest symbolem postu i oczekiwania, a także ogólnie kojarzy się ją z postacią Jezusa i zmartwychwstania. Karp po polsku, pieczony łosoś czy śledzie na Wigilię mają zapewnić płodność, dobrobyt i dostatek, ale także spokój w nadchodzącym roku.

Pierogi i uszka – klasyka dań wigilijnych

Pierogi same w sobie nie mają symboliki, natomiast naszpikowane nią są farsze uszek i pierogów świątecznych. Grzybom przypisuje się bowiem magiczną moc już od setek lat. Mają zapewniać dobrobyt w domu i dodawać nadprzyrodzonych sił całemu gospodarstwu. Warto pamiętać, by wydobyć doskonały aromat grzybowy podczas przygotowywania tego dania wigilijnego – zadba o to dodatek przysmażonej cebulki oraz szczypta uniwersalnej przyprawy do potraw Kucharek.

Co jeszcze przygotować na Wigilię?

Jakich jeszcze dań wigilijnych nie powinno zabraknąć na stole w tym szczególnym czasie? Na pewno warto spożyć kapustę z grochem. Według symboliki ta potrawa w Wigilię zadba o zdrowie całej rodziny i ochroni przed chorobami. Przygotuj również kutię, która dzięki zawartym w niej orzechom dodaje mądrości i radości. Na zdrowie wypij kompot z suszu, a na dostatek zjedz kromkę chleba. Nie zapomnij również o słodkościach – piernik symbolizuje powodzenie życiowe, a makowiec urodzaj i szczęście. Taka uczta zwiastuje pomyślność w nowym roku!