Treściwie o sztuce marynowania mięsa

Treściwie o sztuce marynowania mięsa

Marynowanie mięsa sprawia, że dania z grilla stają się odpowiednio kruche, a jednocześnie zachowują naturalną soczystość. Sprawdź, jak przygotować marynatę do karkówki na grilla oraz jak przyrządzić łagodną zalewę do mięsa dla dzieci. Poznaj tajniki marynat na grilla!

Tradycyjna marynata na grilla – składniki

Sekretem idealnego mięsa na grilla jest długie marynowanie. Zalewa do mięsa powinna być przygotowana z mieszanki przypraw i ziół oraz tłuszczu. Jakie przyprawy można wykorzystać? Papryka słodka i ostra, czosnek, bazylia, oregano, majeranek, sól czy cukier brązowy nadadzą marynacie wyrazistości. Nie zapomnij o płynnym składniku – możesz dodać ocet balsamiczny lub olej rzepakowy. Wykorzystaj gotową Przyprawę do potraw Smak lata Kucharek, aby ułatwić sobie pracę. Przy bardziej wykwintnych marynatach sprawdzi się czerwone wino lub piwo dla smaku. Do marynaty na grilla możesz użyć także innych rodzajów alkoholu. Świetnie sprawdzą się wódka, wiśniówka, miód pitny. Alkohol odparuje w trakcie grillowania i pozostawi smak oraz piękny aromat.

Łagodna marynata do karkówki na grilla

Mięso na grilla możesz zamarynować w łagodnej zalewie. Przygotuj ją z kwaśnej śmietany 18%, ketchupu, musztardy, cebuli, oleju i Przyprawy do potraw Smak natury Kucharek. Ważne, by zalewą pokryć karkówkę z obu stron. W tym celu najlepiej ponakłuwać widelcem grubsze płaty mięsa – w ten sposób marynata dostanie się do wnętrza karkówki i odda swój smak. Zamarynowane mięso na grilla pozostaw na noc w lodówce. Pamiętaj o przykryciu go folią spożywczą.  Ciekawostka: jeśli chcesz zgrillować kurczaka lub rybę, możesz wykorzystać tę samą zalewę. Wystarczy dodać do niej sok z cytryny. I gotowe!

Słodka zalewa do mięsa – idealna do kurczaka

Marynata do grilla może całkowicie zmienić smak mięsa i nadać mu łagodny, słodki lub pikantny smak. Choć nie wszyscy lubią bardzo ostre kawałki mięsa, nie brakuje amatorów słodkich smaków z grilla. Skrzydełka kurczaka z grilla w marynacie z miodu to doskonały wybór. Jej wykonanie jest łatwe i szybkie – przygotuj oliwę, płynny miód, słodką paprykę, sok z cytryny, cebulę i Przyprawę do potraw Smak wiosny Kucharek. Po wymieszaniu składników zanurz w zalewie skrzydełka i odstaw na kilka godzin. Mięso nabierze miodowego posmaku. Pamiętaj, aby podczas grillowania częściej obracać kurczaka, tak aby skrystalizowany cukier nie nadał goryczkowego posmaku.

Tajniki marynowania mięsa

O czym jeszcze pamiętać podczas przygotowywania marynaty na grilla? Na koniec prezentujemy kilka wskazówek:

  1. Do zalewy do mięsa nie musisz używać oleju – czasami wystarczą same zioła i przyprawy. Mięso musi jednak być suche.
  2. Nie musisz ściągać skórki z mięsa – ponakłuwaj ją widelcem.
  3. Jeśli w marynacie na grilla jest dużo ziół, usuń je z mięsa przed grillowaniem. Smak i tak już wniknął, a podczas opiekania zioła mogłyby się przypalić.
  4. Marynowanie mięsa jagnięcego i dziczyzny poprzedź moczeniem go w kwaśnym mleku lub maślance.
  5. Większe kawałki mięsa po zamarynowaniu umieść w woreczkach próżniowych i wsadź do lodówki. Mniejsze możesz grillować do razu.

Sprawdź nasze proste przepisy na grilla i ciesz się smakiem soczystego mięsa w łagodnym, ziołowym czy słodkim wydaniu!