Polski stół wielkanocny – zawsze smaczny!
Jakie tradycyjne dania na Wielkanoc serwuje się w polskim domu? Przygotowaliśmy małą ściągawkę i podpowiadamy, jak przyrządzić bigos staropolski, pieczoną białą kiełbasę czy tradycyjną sałatkę jarzynową. Wypróbuj wszystkie receptury!
Pomysł na aromatyczny schab
Jednym z ulubionych dań na Wielkanoc jest schab ze śliwką. Odpowiednio przygotowany jest wilgotny i pyszny. Upieczony w rękawie odznacza się miękkością i soczystością. Pamiętaj, aby przed pieczeniem osuszyć schab i natrzeć go przyprawami – świetnie sprawdzi się Przyprawa do potraw smak natury Kucharek. Tak przygotowane mięso zawiń folią spożywczą i schowaj do lodówki na godzinę. W czasie rozgrzewania piekarnika przebij mięso nożem i wydrąż, by powstała pusta przestrzeń. Nafaszeruj ją suszonymi lub wędzonymi śliwkami. Obsmaż schab na patelni, a następnie zawiń w rękaw i piecz około godziny.
Tradycyjna sałatka jarzynowa
Wykonanie tradycyjnej sałatki jarzynowej jest szybkie i łatwe. Naszykuj warzywa: ziemniaki, marchew, korzeń pietruszki, seler. Ugotuj je do miękkości. Osobno ugotuj jajka na twardo. Dodatkowo przygotuj jabłko, groszek konserwowy z puszki, ogórki kiszone oraz majonez. Podkreśl świeży warzywny smak Przyprawą do potraw Smak Wiosny Kucharek.
Tradycyjną sałatkę jarzynową pozostaw na parę godzin w lodówce, by smaki się przegryzły. Danie na Wielkanoc podaj w dekoracyjnym naczyniu. Ozdób je świeżymi listkami pietruszki i czerwoną papryką.
Pieczona biała kiełbasa do domowego chleba
Gorąca i aromatyczna pieczona biała kiełbasa sprawdza się jako wielkanocna potrawa śniadaniowa i obiadowa. Przygotuj ją z cebulą, boczkiem i musztardą francuską. Możesz zastosować także chrzan lub ćwikłę. Białą kiełbasę piecz w naczyniu żaroodpornym wraz z cebulą. Posmaruj mięso musztardą i miodem. Wykorzystaj klasyczną Przyprawę do potraw Kucharek. Dla podkreślenia smaku zalej składniki piwem lub winem – alkohol odparuje, pozostawiając niepowtarzalny smak. Owiń naczynie żaroodporne folią aluminiową i piecz danie przez ok. 45 minut. Po zdjęciu folii piecz przez kolejne 45 minut.
Tajemnica tradycyjnego bigosu staropolskiego
Bigos staropolski to wielkanocna potrawa, którą powinno się przygotowywać przez trzy dni. Większość składników łączy się już pierwszego dnia. Usmaż boczek i mięso. Po dodaniu kapusty, grzybów i warzyw gotuj danie bez przykrycia. Wykorzystaj Włoszczyznę suszoną Kucharek. Dopiero wówczas wlej wodę i gotuj całość pod pokrywką przez ok. godzinę. Kolejnego dnia nie dodawaj nowych składników – gotuj tradycyjny bigos staropolski przez godzinę pod przykryciem. Następnie odstaw w chłodne miejsce. Trzeciego dnia dodaj jabłko w kostce i poszatkowane śliwki suszone. Gotuj przez 45 minut. Gotowe!
Przyrządź potrawy na stół wielkanocny na kilka dni przed świętami. Trzymaj je w lodówce, a przetrwają długi okres. Schab ze śliwką i tradycyjną sałatkę jarzynową zabezpiecz folią przed wyschnięciem. Bigos staropolski po umieszczeniu w chłodnym miejscu i zawekowaniu wystarczy na nawet dwa tygodnie!