Pierogi – tradycyjne danie kuchni polskiej

Pierogi – tradycyjne danie kuchni polskiej

Pierogi ruskie, choć polskie

No właśnie – czyje? I choć sporom może nie być końca, przyjęło się w polskiej tradycji, że pierogi są naszą, rodzimą potrawą. Ale, ale! Dość już o etymologii. Pierogi ruskie są rzeczywiście najpopularniejsze spośród wszystkich ich rodzajów, ale nie zapominajmy o innych odsłonach: z mięsem, z kapustą i grzybami, z mięsem i grzybami czy nawet z soczewicą. Ile smaków, tyle dań a swój ulubiony wariant znajdzie nawet wegetarianin.

Pierogi z mięsem z rosołu – dla miłośników kuchni no waste

Drobne czary-mary, które zna każda gospodyni. Chyba w każdym polskim domu tradycja nakazuje niedzielny rosół zmienić w poniedziałkową pomidorową. A co z mięsem z rosołu? Dziś bardzo modny trend „zero waste”, czyli niemarnowania niczego ze stołu, kiedyś był sytuacją zupełnie naturalną. Nasze babcie i mamy przyzwyczajone były do wykorzystywania wszystkich „resztek”, z których – jak się okazuje – można wyczarować najlepsze przysmaki. I to bez zaklęć. Pierogi z mięsem to jedna z potraw, która gości na każdym polskim stole. Najważniejsze jednak jest to, co w środku — czyli farsz.

Pręga wołowa oraz szponder – to właśnie one sprawiają, że rosół jest aromatyczny. Jednak nawet najlepsza jakościowo sztuka mięsa nie obędzie się bez odpowiednich przypraw – np. przyprawy uniwersalnej Kucharek. Mięso, które zostało z rosołu, zmiel w maszynce i dopraw. Farsz gotowy, a Ty możesz rozpocząć przygotowywanie ciasta, po którego przepis nawet nie musisz sięgać. Ciepła woda, sól oraz tłuszcz – to cały sekret.

Bezmięsne z soczewicą – popularne danie w wersji wege

Alternatywą dla pań, które uwielbiają naturalne i bogate składniki, są pierogi z soczewicą. Zdrowe i kaloryczne, lecz w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pierogi z soczewicą z dodatkiem sosu grzybowego kochają nie tylko wegetarianie, ale również wszyscy wielbiciele potraw mącznych. Aby potrawa nabrała jednak pożądanego smaku, warto użyć przyprawy Kucharek Smak Natury, która nada im nie tylko aromatu, ale i kolorytu. Pierogi te nie są trudne w przygotowaniu, warto więc polubić soczewicę i włączyć ją do swojego jadłospisu.

Wigilijne i nie tylko – pierogi z kapustą i grzybami

Z kapustą, z grzybami? A może jedno i drugie? Zapach grzybów przywołuje wspomnienia tego wyjątkowego dnia w roku – Wigilii. Mimo że potrawa uchodzi za świąteczną, warto serwować ją swoim bliskim nie tylko od święta. Pierogi z kapustą i grzybami tradycyjnie podane z barszczem lub bez są niezastąpione wśród wigilijnych potraw. A dla tych, którzy wolą wariant bez kapusty, za to uwielbiają grzyby, idealna propozycja to pierogi z mięsem i grzybami. Jeśli z utęsknieniem wspominasz zapach suszonych grzybów, przyrządzanych na kilka godzin przed uroczystą kolacją, wybierz bulion grzybowy Kucharek. Smacznego!