Pierogi, leniwe i kopytka – smak jak za dawnych lat

Pierogi, leniwe i kopytka – smak jak za dawnych lat

Wyjazdy do babci w dzieciństwie często wywołują kulinarne wspomnienia – smak pierogów, klusek leniwych albo kopytek ziemniaczanych był jedyny w swoim rodzaju. Odśwież tradycję z rodzinnego domu i sprawdź, jak wykonać idealne ciasto na pierogi ruskie i inne mączne dania!

Smaki dzieciństwa: niezapomniane pierogi ruskie

Receptura tradycyjnych pierogów skrywa aż dwa sekrety. Pierwszym jest idealne ciasto na pierogi. Wykonasz je z przesianej mąki pszennej typu 450 lub 480 – będzie delikatne i pulchne. Gdybyś użyła jajek, stałoby się twardsze. Wykorzystaj łyżkę oleju, łyżeczkę soli i ciepłą, przegotowaną wodę. Ciasto na pierogi  wyrabiaj energicznie, a w razie potrzeby – dodaj ciepłą wodę. Z cienkich placków wytnij „koła”, które napełnisz farszem. Pamiętaj, aby wydzielone porcje trzymać pod ściereczką, aby nie wyschły.

Druga tajemnica idealnego polskiego dania to farsz do pierogów ruskich. Przygotujesz go z półtłustego lub tłustego twarogu i gotowanych ziemniaków w równych proporcjach, Przyprawy do potraw Smak Natury Kucharek i cebulki. Warzywo koniecznie zeszklij przed dodaniem do farszu – nada mu charakterystycznego aromatu. Podczas gotowania warto dolać trochę oleju do wody, tak aby pierogi ruskie się nie skleiły. Przygotowane danie wykończ okrasą – podsmaż słoninę na suchej patelni, dodaj cebulkę i wymieszaj. Jeśli jednak wolicie mięsne dania, spróbujcie przepisu na pierogi z mięsem.

Czas na kluski leniwe!

Do tradycyjnych polskich dań mącznych należą słodkie kluski leniwe, uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Zgodnie z tradycją wykonasz je z tłustego twarogu, mąki pszennej, jajka i szczypty soli. Po połączeniu składników i uformowaniu klusek wystarczy wrzucić je do wrzącej wody na kilka minut. Tradycyjne kluski leniwe podaje się z bułką tartą podsmażoną na maśle z cukrem lub z owocami. Danie może być podawane w ramach podwieczorku, ale sprawdzi się także jako dodatek do dwudaniowego obiadu.

Kopytka ziemniaczane – jak u mamy

Choć kopytka ziemniaczane przypominają leniwe, są od nich bardziej wytrawne. Mogą być doskonałą alternatywą dla ziemniaków – świetnie smakują podane z roladkami wołowymi, żeberkami w miodzie czy gulaszem. Możesz je także zaserwować z sosem pieczeniowym lub grzybowym. Będą także świetną propozycją na podwieczorek – kopytka ziemniaczane podsmażone na maśle smakują znakomicie!

Do ich wykonania potrzebne Ci będą ugotowane ziemniaki, mąka pszenna, jajko i szczypta soli. Ugotowane ziemniaki należy zmiksować – możesz to zrobić maszynką lub użyć blendera. Ciasto ziemniaczane wyrabiaj na stolnicy, a z masy uformuj rulony i potnij na kawałki. Jeśli chcesz nadać kopytkom ziemniaczanym wyrazisty smak, ugotuj je w wodzie z Przyprawą do potraw Smak Wiosny Kucharek.

Pamiętaj, że mączne potrawy przygotowywane z sercem smakują najlepiej. Leniwe, pierogi czy kopytka ziemniaczane wywołają uśmiech na wielu twarzach. Powodzenia!