Kapusta – mocny „zawodnik” w polskim menu

Kapusta – mocny „zawodnik” w polskim menu

Kapusta jest mocno obecna w daniach kuchni polskiej. Polacy kochają ją pod każdą postacią – gotowaną, pieczoną czy kiszoną. W czym tkwi jej sekret? Przyjrzeliśmy się najpyszniejszym typowym polskim daniom i sprawdziliśmy, dlaczego tak często to dania z kapusty.

Tradycyjna kuchnia polska – gdzie spotkamy kapustę?

W tradycyjnej kuchni polskiej kapusta występuje pod różnymi postaciami. Wykorzystujemy świeżą, ale również kiszoną. Chętnie ją dusimy, gotujemy, zasmażamy, grillujemy, a nawet suszymy na zdrowe chipsy. Sok z kapusty wzmacnia odporność i zapobiega anemii.

Dania z kapusty mogą być niskokaloryczne – 100 g surowej kapusty to tylko ok. 40 kcal. Jest bogata w witaminy: A, z grupy B, C, E czy K. Jeszcze więcej korzyści przyniesie jedzenie potraw z kiszonej kapusty, będącej źródłem m.in. wapnia i potasu. Kwaszona kapusta stanowi także naturalny antybiotyk i sprzyja leczeniu różnych dolegliwości, w tym reumatyzmu i wrzodów.

Najsmaczniejsze dania z kapusty – jakie dodatki?

Przepisów na kapustę jest tyle, ilu kucharzy chętnych odkrywać jej tajemnice. Może występować jako główny element – jak w kapuście zasmażanej, ale także jako dodatek do drugiego dania. Typowe polskie dania z kapusty często występują w otoczeniu mięsnych składników – kiełbasa, boczek czy wieprzowa łopatka dobrze komponują się z konsystencją warzywa i nadają mu aromat. Produkty mączne to także nieodzowny towarzysz kapusty – spotkamy je w łazankach z kapustą, tradycyjnych polskich gołąbkach czy też świątecznych pierogach. Dzięki zbożowym dodatkom dania z kapusty są sycące i dają energię na wiele godzin. Są też bardzo łatwe i tanie w przygotowaniu.

Jakie przyprawy lubi kapusta? Ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz kminek – który ułatwia trawienie – to podstawa. Co jeszcze podkreśli smak dań z kapusty? Mieszanki gotowych przypraw, jak klasyczna sypka Przyprawa do potraw Kucharek albo Przyprawa do zup i potraw w płynie Kucharek. Wystarczy odrobina, aby kapusta nabrała intensywnego smaku i zapachu.

Król polskiego stołu – tradycyjny bigos

W tradycyjnej kuchni polskiej często sięga się po kapustę podczas świąt i uroczystości. Które danie pretenduje do miana najpyszniejszego? Bigos tradycyjny to hit Bożego Narodzenia, przyjęcia sylwestrowego, urodzin i imienin. Można go mrozić, a najlepszy jest po kilku dniach. Wariacji na temat bigosu jest wiele – od myśliwskiego przez węgierski po ten w wersji wegetariańskiej.

Jak smakuje ten maminy bigos? Kiszona kapusta z mięsem idealnie współgra z lekko słodkim czerwonym winem i wędzonymi śliwkami. Aromat podsmażonej cebuli łączy się z marynowanymi grzybkami, a w całym domu pachnie. I ten intensywnie pomarańczowy kolor. Za ten swojski, intensywny, wyrazisty smak wielu dałoby się „pokroić”.