Boże Narodzenie – pyszny obiad w 1 dzień świąt
Pieczeń świąteczna – sycący obiad dla rodziny
Przygotowanie pieczeni świątecznej, która niemal w każdym polskim domu jest potrawą obowiązkową, wymaga uprzednich przygotowań. Jednym z pomysłów na smaczne i uroczyste danie świąteczne jest pieczona szynka. Zamarynowane mięso, które powinno odstać w lodówce przynajmniej 8 godzin, ugotuj w bulionie. Aby jednak wywar był treściwy i dobrze doprawiony, oprócz warzyw przygotuj kolendrę, liście laurowe, ziele angielskie oraz kostkę bulionu Kucharek. Ugotowane mięso polej glazurą i udekoruj goździkami. Aromat, smak i chrupkość skórki sprawi, że szynka świąteczna na stałe wpisze się w Twoje menu, nie tylko od święta.
Wykwintna potrawa świąteczna: polędwica Wellington
Tradycja, którą zapożyczyliśmy z Europy już na dobre zagościła w polskich domach. Słynna polędwica Wellington, zawijana w cieście francuskim, naleśnikach oraz szynce parmeńskiej to potrawa, która idealnie pasuje na bożonarodzeniowy obiad.
Chociaż przygotowanie jej należy do czasochłonnych, ten wyjątkowy dzień w roku zdecydowanie jest tego wart. Kluczem do jej smaku jest zawinięcie mięsa w kruche ciasto francuskie. Osuszoną i doprawioną wołowinę obsmaż, posmaruj musztardą i odstaw na kilka chwil. W międzyczasie możesz zająć się jej wnętrzem, czyli przygotowaniem farszu. A ten jest bajecznie prosty. Poszatkowaną cebulę, czosnek oraz pieczarki dopraw przyprawą uniwersalną Kucharek i odstaw, aby wystygł.
Pozostałe kroki, zgodnie z przepisem wprawdzie wymagają wprawy w układaniu warstw, ale w tym cały urok pieczeni Wellington. Przygotowana w ten sposób nie tylko wszystkim posmakuje, ale także ucieszy oczy.
Wegetariański obiad bożonarodzeniowy – łosoś w korzennych przyprawach
Jak święta, to i pierniczki, czyli tradycyjne ciasteczka na bazie specjalnie przygotowanej mieszanki przypraw. W końcu trudno wyobrazić sobie prawdziwe Boże Narodzenie bez słodkich, korzennych aromatów unoszących się w całym domu. Takie przyprawy możesz wykorzystać również w wersji obiadowej, np. przygotowując korzennego łososia z pieczonymi warzywami. Za jego korzenny aromat odpowiadają dwie rzeczy. Po pierwsze marynata, którą wcześniej nacierasz rybę – przygotowana na bazie typowych składników przyprawy do piernika. Po drugie dodatki, którymi ozdobisz danie przed samym podaniem – plasterki pomarańczy, goździki oraz odrobina suszonej żurawiny.
Cały ten czar przygotowań świątecznych, choćby i czasem wymagających, zasługuje na piękną i smaczną oprawę. A obecność i uśmiech bliskich, którzy zasiądą przy świątecznym stole jest dla nas najcenniejszym prezentem, jaki chcielibyśmy otrzymać.