ABC przypraw na Boże Narodzenie

ABC przypraw na Boże Narodzenie

Magia świąt i prawdziwie bożonarodzeniowa atmosfera nie zrobi się w domu sama. Na ten wyjątkowy klimat składa się zarówno obecność najbliższych, tradycje świąteczne, jak i pyszne potrawy, które zachwycają nie tylko głębokim smakiem, ale i aromatem. Poznaj ABC przypraw, bez których trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie i sprawdź, jak je wykorzystać!

Korzenny aromat Bożego Narodzenia w potrawach na wigilijny stół

Dla wielu zapachem nieodłącznie kojarzonym ze świętami Bożego Narodzenia jest aromat pierniczków. Nic w tym dziwnego, w końcu mieszanka przypraw kuchennych tworząca tę wyjątkową fuzję jest spotykana nie tylko w słodkościach, ale i w wytrawnych potrawach wigilijnych. Czasami do takich dań dodaje się także suszone owoce, czego najlepszym przykładem są rozmaite pieczenie ze śliwką.

Niektóre dodatki, np. wanilia, są typowym składnikiem deserów, inne zaś, choć z nimi się głównie kojarzą, potrafią doskonale podbić smak wytrawniejszych pozycji. Taki właśnie jest cynamon, którego zaledwie szczypta może udoskonalić potrawy wigilijne z ryb. Cynamon dopełni także smak mięsnych dań na kolejne świąteczne dni. Podobnie jest z kardamonem – choć niezastąpiony w pierniczkach, za sprawą swojego słodkiego, ostrego i piekącego smaku idealnie komponuje się z rybami i pieczeniami.

Przyprawami kuchennymi sprawdzającymi się zarówno w słodkościach, jak i mięsach są również: anyż gwiazdkowy, gałka muszkatołowa, goździki, kurkuma, a w niewielkich ilościach także ziele angielskie. Warto jednak pamiętać, że zadaniem tych składników potraw wigilijnych jest nie tylko nadanie odpowiedniego smaku. Wspomniane przyprawy przyspieszają bowiem trawienie i dodają lekkości ciężkostrawnym daniom.

Idealnie doprawione potrawy wigilijne – przyprawy kuchenne budujące smak

Trudno wyobrazić sobie kolację wigilijną bez intensywnych, rozgrzewających zup, które jednocześnie pobudzają apetyt przed dalszą ucztą świąteczną. Jaka zupa powinna znaleźć się na stole? Zdania są ciągle podzielone – jedni uwielbiają barszcz z uszkami, inni chętniej łączą grzybową z pierogami. Są też tacy, którzy swoim rodzinom serwują oba rodzaje pyszności.

Niezależnie od tego, na którą ze świątecznych zup się zdecydujesz, musisz ją odpowiednio doprawić. Tutaj niezastąpione okazują się klasyki, jak majeranek, liść laurowy oraz bardziej egzotyczne przyprawy kuchenne, np. szafran. Tę najdroższą przyprawę na świecie najlepiej dodawać do czystych zup, ponieważ już niewielka jej ilość może całkowicie odmienić walory smakowe potrawy. Warto również pamiętać o uniwersalnej przyprawie do potraw Kucharek, która wydobędzie perfekcyjny aromat każdego dania wigilijnego.

Mięso i kapusta w bożonarodzeniowej odsłonie

Święta Bożego Narodzenia kapustą stoją – to wiemy nie od dziś. Ta w dużych ilościach pojawia się w potrawach na wigilijny stół, np. pierogach czy kapuście z grochem, jak i tych z dodatkiem mięsa – bigosem, będącym nieodłączną tradycją świąteczną Polaków. Jednak duże ilości kapusty i mięsa – czy to w daniach jednogarnkowych, czy w postaci pieczeni – mogą sprawić, że Twój żołądek będzie wołał o pomoc. Chyba że do potraw wigilijnych dodasz odpowiednie przyprawy kuchenne. W takich sytuacjach niezastąpione okazują się ziarnka kminku oraz owoce jałowca, które wspomagają pracę układu pokarmowego.

Spraw, by perfekcyjnie przyrządzone potrawy wigilijne każdemu kojarzyły się z wyjątkowo głębokim smakiem i aromatem tych rodzinnych świąt.