Dania mączne w polskiej kuchni
Pierogi ruskie – światowa kariera polskiego dania
Miękkie, sprężyste ciasto skrywające w sobie prosty, lecz doskonale skomponowany farsz składający się z twarogu, ziemniaków, cebuli i przypraw. Pierogów ruskich nie trzeba nikomu przedstawiać. Tych kilka tanich składników wystarczyło, by stworzyć danie, które każdego dnia podbija serca nie tylko Polaków. Pierogi ruskie szturmem zdobywają inne kraje i święcą tam triumfy. Jednak nie samymi ruskimi polska kuchnia stoi – pierogi występują w wielu wariantach, a każdy z nich ma swoje grono miłośników.
Pierogów z kapustą i grzybami nie może zabraknąć na wigilijnym stole, a latem rekordy popularności biją te wypełnione truskawkami czy jagodami. Z kolei pierogi z mięsem to kolejna klasyczna pozycja. Najczęściej robi się ją z mięsa pozostałego z gotowania rosołu.
Naleśniki – trójkąty i rulony wypełnione smakiem
Naleśniki, jakie pamiętasz z dzieciństwa, to na pewno te wypełnione słodkim twarożkiem i podawane ze śmietaną. Młodzieńcze serca podbijało też połączenie cienkich placków z ulubionymi owocowymi dżemami. Jednak naleśniki z serem i konfiturami to propozycje, które nie zawsze są w stanie zadowolić osoby preferujące wytrawne smaki. Dla nich lepszą opcją okażą się naleśniki ze szpinakiem lub zapiekane naleśniki z nadzieniem z jesiennych warzyw. Sekretem udanego przepisu na naleśniki jest odpowiednie doprawienie farszu. Warto sięgnąć po uniwersalną przyprawę Kucharek lub mieszankę Smak Natury, które z każdego wypełnienia wyciągną to, co najlepsze. Niemniej ważne jest także zrobienie odpowiedniego ciasta na naleśniki. Warto do niego dodawać odrobinę gazowanej wody, by zapewnić naleśnikom pulchność!
Szybki obiad z kopytkami
Niewielkie kluski, które wybornie smakują podane jedynie z masłem i bułką tartą. Kopytka to danie idealne, gdy szukasz pomysłu na szybki obiad. Łatwe w wykonaniu i dające ogromne możliwości kulinarne. Kopytka ziemniaczane będą świetnie smakowały tak na słodko, jak i podane z wytrawnymi sosami, np. pomidorowym czy sosem pieczarkowym. Jesienią natomiast na polskich stołach królują kopytka w sosie grzybowym skomponowanym ze świeżo zebranych darów lasu. Pojawiają się także coraz to nowe przepisy na kopytka. Możesz je przygotować z batata, dyni czy buraka to tylko kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować!
Gumione, kartofelmelklezy, gumiklyjzy – poznaj kluski śląskie
Kluski śląskie są daniem, którego nie są się pomylić z żadnym innym! Charakterystyczne kluski z dziurką cieszą się ogromną popularnością nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Jak zrobić kluski śląskie? Zacznij od zagniecenia ciasta z wszystkich składników – mąki ziemniaczanej, ziemniaków, jaj i soli. Następnie uformuj z niego małe kulki, spłaszcz je w dłoniach i palcem pośrodku wykonaj niewielkie wgłębienie. Kluski śląskie z sosem grzybowym, gulaszem wołowym, boczkiem czy sosem szpinakowym – niezależnie od dodatków zawsze smakują wybornie.
Pyzy z mięsem
W zależności od regionu Polski, pyzy przygotowywane są na różne sposoby. Jednak najczęściej przybierają one postać dużych klusek formowanych w owalne kształty i wypełnione dodatkami. Najpopularniejsze są rzecz jasna pyzy z mięsem robione z mączno-ziemniaczanego ciasta. Spotkać się można również z pyzami drożdżowymi, zwanymi również pampuchami, które często serwowane są na słodko – z owocami i śmietaną.