Podręcznik savoir-vivre'u

2014-07-10

Potrawy i napoje - co kiedy podawać?

Napoje

Aperitif – serwowany przed posiłkiem, służy do pobudzania apetytu. Jako aperitif mogą służyć takie alkohole jak sherry, porto, campari, vermouth, whiskey. Jako aperitifu nie podaje się raczej wódki, chociaż ostatnio zaczęto odchodzić od tej reguły. Funkcję aperitifu może również pełnić bezalkoholowy napój, np. sok grejpfrutowy.

Do aperitifu dobrze jest podać małą „przegryzkę” – np. słone orzeszki, paluszki lub krakersy. Następnie gości zapraszamy do stołu.

 

Cocktail – podawany jest przed jedzeniem (zamiennie z aperitifem). Polega na wymieszaniu alkoholu z sokiem, wodą i innymi składnikami, np. campari z sokiem pomarańczowym, gin z tonikiem. Można też podać mieszanki soków bez alkoholu.

Koniak i likiery – podawane są po posiłku, do kawy.

Wina – picie i właściwe serwowanie wina to cala filozofia. Poniżej podajemy jednak kilka podstawowych porad, które pozwolą na uniknięcie błędów.

 

Wino dobierane jest do posiłku. Żelazna zasada mówi, że wino białe serwowane jest przed winem czerwonym a słodkie po wytrawnym, lekkie przed ciężkim, słabe przed mocnym. Najpierw podaje się wina stołowe a potem szlachetne, stare roczniki.

Do przystawek pasuje zarówno wino czerwone, jak i białe – wytrawne. Do ryb i drobiu (białego mięsa) podajemy wino białe, wytrawne lub półwytrawne, schłodzone do temperatury 10-14 stopni Celsjusza. Wytrawne białe wino pasuje również do raków, kawioru, sardynek, jaj, cielęciny i serów. Do mięs czerwonych (wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, baraniny) nalewamy wytrawne czerwone wino o pokojowej temperaturze. Wina słodkie i półsłodkie (różowe, białe, czerwone) podawane są do deserów, są to tak zwane wina deserowe. Uniwersalne są wina różowe (rosé), które możemy podawać do każdej z powyższych potraw.

 

Szampana możemy podawać w każdej sytuacji, zawsze zmrożonego, z lodu.

Wino nalewamy najpierw do kieliszka pana domu a następnie do kieliszków gości, zaczynając od najważniejszego gościa. Winem i szampanem wznosi się toasty (nieeleganckie jest wznoszenie toastów wódką).

Potrawy


Proszony obiad może składać się z dowolnej ilości potraw, zawsze jednak kolejność podawania dań jest ściśle ustalona:

 

  • Przystawki zimne – ryby, np. śledzie, wędliny, sałatki warzywne, koreczki itp.

  • Przystawki gorące – np. paszteciki, warzywa, pierożki

  • Zupy – kremy i zupy klarowne

  • Dania główne – mięsa, ryby, dania jarskie

  • Sery – mogą zastępować deser, podawane na drewnianej desce, z nożykiem i winem, sery okrągłe, pleśniowe kroimy w trójkąciki a żółte w plastry

  • Desery – ciasta, ciasteczka, kremy, lody

  • Owoce – podawane na talerzykach wraz ze specjalnym nożykiem do obierania skórki

  • Kawa i herbata – kawa podawana jest w małych filiżankach, jeśli jest to kawa espresso, należy podać do niej szklankę wody, do kawy można serwować śmietankę w dzbanuszku i kruche ciasteczka. Herbatę najlepiej podawać jest w specjalnym czajniczku i w filiżankach, np. z konfiturami. Cytrynę do herbaty podajemy na talerzyku pokrojoną w plasterki, które wkładamy do filiżanek i lekko wyciskamy łyżeczką.

Wszystkie potrawy, prócz zupy, podajemy z lewej strony, a zużyte nakrycia zbieramy z lewej strony.

<< Wstecz
Drukuj
YouTube Link